Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Zanim zaczniesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy należy sprawdzić, czy robisz to poprawnie.
Przekonasz się o tym podczas badania USG, które wykonuję zazwyczaj na pierwszej wizycie oraz później w czasie badania per vagium, zyli przez pochwę.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy to nie tylko ich zaciskanie, ale przede wszystkim unoszenie w kierunku pępka bez pomocy pośladków czy mięśni wewnętrznej strony ud tzw. przywodzicieli. Ruch ten jest trudny i wymaga skupienia.
Pamiętaj, że oprócz fazy zaciśnięcia i uniesienia dna miednicy bardzo ważna jest też faza relaksacji tych mięśni, aby mogły odpocząć i przygotować się do powtórzenia uniesienia.
Niekiedy trudno wykonać jest ruch uniesienia, ponieważ mięśnie mogą być zbyt bardzo napięte. Stosuje sięwtedy terapię rozluźniającą polegającą na manualnym zmniejszeniu tonusu mięśniowego i/lub elektrostymulację, czyli rozluźnienie mięśni dna miednicy za pomocą prądu. Najlepiej i najskuteczniej zastosować dwie metody.
Dopiero wówczas kiedy tonus mięśni jest prawidłowyzaczynamy ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Jeżeli myślisz, że trening polega na setkach powtórzeń zaciskania dna miednicy to tak nie jest. Maksymalny czas w ciągu doby na takie wyselekcjonowane ćwiczenia nie powinien przekroczyć 10-12 minut, tylko tyle i aż tyle, po to, żeby mięsnie się nei przetrenowały, a co za tym idzie napięły ponownie.
Nauczenie się prawidłowego ruchu unoszenia bez pomagania sobie innymi mięśniami jest bardzo istotne zarówno w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia narządów rodnych czy rozstępie mięśnia prostego brzucha.
Nieprawidłowe ćwiczenia mięśni dna miednicy zwiększają patologię zamiast niwelować problem, dlatego jest tak ważne, aby nauczyć się dobrze wykonywać te ćwiczenia.