Jakie butki na małe stópki?

Chodzenie dziecka to jeden z najważniejszych kroków milowych w rozwoju.
Każdy rodzic nie może się doczekać, kiedy Jego dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. Widok pociechy potrafiącej chodzić, sprawia, że nasze serce bije mocniej.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Wtedy kiedy jest na to gotowe. Zazwyczaj między 9 a 18 miesiącem życia. Ważne, żeby wzorzec chodu, który prezentuje dziecko i jakość chodu była prawidłowa.
Oczywiście jako rodzice zaczynamy zastanawiać się nad kupnem butów. Na pewno nie jest dobrym pomysłem zaopatrzenie w buty niemowląt, które jeszcze nie chodzą. Dziecko swoje pierwsze buty powinno ubrać, kiedy wychodzi na swój pierwszy samodzielny spacer.
Stopa najlepiej kształtuje się kiedy malec chodzi boso lub w skarpetach. Wtedy stopa jest odciążona od buta, ale dobrze dociążona do podłoża i co najważniejsze jest w ruchu, czyli pracują wszystkie mięśnie , które biorą udział w chodzie. Dlatego but, który dziecko ma na nogach musi ten ruch stopy zachowywać.
Nie jest dobrym pomysłem profilaktycznie kupować buty, które mają sztywną cholewkę i twardy zapiętek oraz obcas, a także takie, które są powyżej kostki, a w środku mają fabryczną wkładkę supinującą. Tego typu ortopedyczne obuwie noszą dzieci, które mają stwierdzona przez lekarza wadę stóp, a wkładka w bucie jest robiona indywidualnie.
W takim razie jaki but?
But najlepiej z cholewką miękką, pod kostkę. But który otula stopę i trzyma ją w śródstopiu, a jednoześnie potrafi się wyginać na każdą ze stron i zapewniać ruhomość stopie. Zapiętek nie za twardy, ale taki, który będzie trzymać piętę dziecka i oczywiście trochę za duży rozmiar, żeby palce podczas przetoczenia stopy miały miejsce żeby się wyprostować. Ważne jest też z jakiego materiału but jest zrobiony. Materiał powinien być miękki, elastyczny i oddychający.
W domu warto chodzić boso. Stymulować stopy na różnym podłożu: piasek, drewno, dywan.
Zawsze warto pamiętać jednak, że aby dziecko zaczęło chodzić musi być przygotowane do tego motorycznie i emocjonalnie.